Меню Закрити

Лічильника електроенергії підключення своїми руками в приватному будинку або квартирі

Правильне підключення лічильника електроенергії своїми руками

Зазвичай прилади обліку встановлюються організаціями, що надають ті чи інші послуги. В даному випадку – це лічильник електричної енергії та електромережі або ЖЕКи. Проте не забороняється і самостійна установка електролічильника. Єдине, фахівець повинен перевірити роботу і опломбувати прилад обліку.

Таким чином, підключення електролічильника своїми руками в квартирі або приватному будинку – цілком реальна і здійсненне завдання. Але зробити це потрібно правильно і з урахуванням всіх вимог на установку. Це допоможе уникнути безлічі проблем, включаючи аварію на підстанції або в будинку, пожежа і, нарешті, ураження електричним струмом. Та й неправильно підключений лічильник у вас не приймуть в роботу.

Як працює і що він вважає

Перш за все, що він вважає? Вважає він, точніше, учитав витрата електроенергії, який прийнято виражати у ВАТ в годину (В т.ч). Ватт – це одиниця потужності, а годину, ясна річ, – часу. Саме за витрачені вати ми і платимо. Зверніть увагу – не за ампер або вольти, а саме за вати. Скільки «їсть» та ж стоваттному лампочка? «Їсть» вона сто ват, на те і стоваттному.

А ось величина плати за її використання буде залежати від часу, протягом якого ця лампочка горіла. Таким чином, в завдання лічильника електричної енергії входить обчислення потужності працюють в кожен момент часу електроприладів і підрахунок часу, протягом якого ця потужність витрачалася. В результаті на виході ми отримуємо так звані кіловати в годину кВт / год., За які і платимо. Кіловати – бо ват ми витрачаємо настільки багато, що простіше додавати приставку «кіло» (за аналогією з кілограмом і грамом), а не писати зайвих три нуля.

Як він це робить

Теоретично розрахувати електричну потужність нескладно – достатньо знати напруга і струм:

P = I х U

Практично всі електролічильники так і роблять. Механічні – за допомогою досить складного для розуміння неспеціалістом принципу вихрових струмів, електронні – використовуючи аналогову або цифрову обробку сигналів, що надходять з датчиків струму і напруги. Отримані дані накопичуються з плином часу і, скажімо, через тиждень ви можете прочитати на індикаторі (механічному або електронному – не має значення) показання, які відповідають кількості спожитої енергії в Вт / год. або кВт / год.

Які бувають види

Всі існуючі на сьогодні прилади обліку спожитої електроенергії можна розбити на три групи:

 • механічні;
 • Електронно-механічні;
 • Електронні.

Ще десяток-другий років тому всі лічильники електричної енергії були механічними. Вихрові струми, створювані за рахунок протікає через спеціальну шину струму, крутили металевий диск. Сам диск містився в магнітне поле, яке було тим вище, чим вище напруга. Відраховував обертів диска звичайний механічний лічильник. Ці лічильники були вельми примхливі (їх, наприклад, потрібно було встановлювати строго вертикально), точність їх безпосередньо залежала від якості і стану механічних вузлів лічильного механізму і була невисока. Такий лічильник можна було легко «обдурити», створивши біля нього сильне магнітне поле (простіше кажучи – піднести магніт до диска).

Механічний лічильник, мабуть, знають усіцей справжній зразок старого вироби до сих пір працює по гаражах і дачах

пізніше з'явилися електронно-механічні прилади. Перші розраховували потужність електронними методами, але лічильник мали механічний. Другі – повністю електронні, мають мікроконтролер, пам'ять і дисплей того чи іншого типу. Сьогодні звичайні механічні лічильники майже повсюдно замінюються на електронні. По-перше, електронні набагато точніше, довговічніше і краще захищені від саботажу (обману).По-друге, сучасний електронний електролічильник в змозі самостійно передавати дані постачальника послуг по окремій лінії. З цієї ж лінії можна приладом управляти – перемикати тариф день / ніч, відключати споживача, наприклад, за несплату тощо.

Електронно-механічний (зліва) і електронний прилад обліку електроенергії

Що потрібно знати перед установкою

Якщо ви вирішили встановити електролічильник своїми руками, то вам доведеться звернути увагу на деякі особливості правильного підключення. Одні умови необхідно виконати відповідно до існуючих вимог, інші забезпечать безпеку експлуатації.

Перш ніж почати установку, поцікавтеся у постачальника, який електролічильник можна поставити і де його можна розмістити. У приватних будинках, наприклад, багато електромережі вимагають встановлювати прилади обліку зовні будівлі, а підведення з боку постачальника повинен проводитися цільним кабелем і не мати комутаційних пристроїв. Дехто дозволяє ставити перед лічильником, скажімо, автомат, але вимагає помістити його в електрощит поруч з лічильником, щоб все це справа можна було опломбувати.

Якщо електрощит металевий, він зажадає заземлення, а значить, виготовлення заземлюючого контуру. Взагалі, нюансів багато, так що обов'язково уточнити, щоб не переробляти. Що стосується типу, то не варто встановлювати старий механічний лічильник – якщо саме в вашому регіоні вони ще «в моді», то скоро з неї вийдуть, і доведеться витрачатися на покупку електронно-механічного або електронного.

Наступний пункт. Будь електролічильник має свої терміни повірки. Новий лічильник вже поверен виробником, а термін до наступного випробування починає «отщелкивали» з моменту покупки приладу (за штампом дати продажу в паспорті). Так що якщо ваш прилад пролежав в коморі навіть абсолютно новим років п'ять, то перед тим, як встановити, його доведеться віднести до відповідної організації на перевірку. Доведеться повірити і прилад, визначити дату попередньої перевірки неможливо – на корпусі немає відповідних перевірок, документів на пристрій немає. Після перевірки і виробник, і випробувальна організація пломбує прилад і цю пломбу порушувати не можна!

Для установки і підключення в лічильнику є окремий люк з кришкою. Ви можете встановити прилад, провести необхідну комутацію без пошкодження основної пломби. А ось коли робота закінчена і електрики її приймуть, вони і цей люк а, може бути, і весь електрощит (якщо прилад на вулиці і має додаткові кошти комутації, до яких вам доступ заборонений) опломбують. Тепер ви можете тільки знімати показання з пристрою прямим наглядом і не більше.

Пломба справа, встановлена ​​повіряти організацією, захищає корпус приладу від розтину. Ліву пломбу, що закриває клеми підключення, встановив постачальник електроенергії – ДЕС

І останнє зауваження. Якщо ваша мережа однофазная, то вам буде досить під'єднати однофазний лічильник. Якщо трифазна, то доведеться купити трифазний прилад. Чи можна поставити трифазний лічильник в однофазну мережу? Теоретично можна. Пристрій буде справно вважати електроенергію по одній фазі, дві інші просто не діятимуть. Практично – постачальник електроенергії не дозволить просто про всяк випадок. «Навіщо, якщо він стоїть в 3 рази дорожче?» Для них менше непорозумінь – якомога міцніше спати.

установка електролічильника

Отже, лічильник куплений, всі нюанси установки в конкретному місці з'ясовані у постачальника електроенергії. Припустимо, ви вирішили поставити однофазний лічильник на вулиці. Тут вам знадобиться електрощит для захисту від негоди і від вандалів. Так, ви не забули запитати у електриків, на якій висоті дозволяється підвісити прилад обліку саме їх організація? Вішайте на максимально дозволеної, оскільки електрощит, особливо пластиковий, – ніяка не захист від вандалів і домушників.

Тепер рутина.Закріплюєте лічильник в щиті разом з приладами комутації (якщо вони передбачені). Підіймаєтеся на сходи і закріплюєте щит на стіні той чи інший спосіб – дюбелями, цвяхами, болтами, пристрілюють монтажним пістолетом, приварюють – не має значення, головне – кріплення міцно, надійно і довговічне.

Тут виникає дилема: якщо щит пластиковий, то він захистить лічильник тільки від негоди. Якщо залізний, його потрібно заземлювати. Який варіант вибрати – вирішувати вам. Якщо у вашому розпорядженні є готовий контур заземлення або ви в змозі його виготовити (в приватному будинку це не проблема і в даній статті питання не розглядається), то, звичайно, краще металевий. Сам лічильник після установки щита, повинен висіти вертикально – це обумовлено у відповідних положеннях і прописано в паспорті пристрою.

Металевий щит (зліва) міцніше, але вимагає заземлення, на відміну від свого пластикового побратима

Якщо ви встановлюєте лічильник в квартирі, то можна використовувати відкритий електричний щит. На цьому ж щиті відмінно встануть пристрої комутації і захисту – автомати, УЗО або звичайні «пробки». Ви будете мати до них доступ, оскільки електрики опечатають лише лічильник.

Як правильно підключити лічильник електроенергії

Лічильник встановлено, шитий, якщо це необхідно, заземлений. Залишилося зробити розводку. Влазить на драбину з покажчиком напруги (в побуті – «індикатор-викрутка») і з'ясовуєте, який дріт введення у вас нульовий, а який фазний. Відправляєтеся до електриків і просите відключити подачу електроенергії на ваш дачний або заміський будиночок, а заодно заручаєтесь їх чесним словом, що вони не «врубав» світло без вашого дозволу. В цьому плані практично всі електрики дотримуються чітких правил і якщо сказали, що не включать, то не включать.

Якщо ж ви самостійно відключаєте світло, скажімо, на домовому щиті, обов'язково поставте спостерігача, Оскільки всі ці таблички типу «Не включати, працюють люди!» Для більшості нашого населення – дурниця. Половина народу ніколи нічого не читає, а з ходу клацає усіма підряд рубильниками. Друга ж половина, таке враження, читати не вміє зовсім.

Знову на драбину. Перевіряєте відсутність напруги на вводі і можна працювати. Практично всі електричні лічильники підключаються однаково. Вони мають вхідні і вихідні клеми. На вхідні клеми подається напруга з лінії постачальника (введення), з вихідних ви берете енергію для власних потреб. Клеми однофазних лічильників прийнято розташовувати в такому порядку:

 1. Вхідний фазний провід;
 2. Вихід фази;
 3. Вхідний нульовий провід;
 4. Вихід нуля.

Схема підключення однофазного лічильника, яку можна знайти на зворотному боці кришки приладу і в паспорті на пристрій

Якщо до лічильника ви нічого не ставите, то заводите вхідний кабель безпосередньо в клеми лічильника, причому плутати фазний і нульовий можна! Якщо перед електролічильників ставите, наприклад, автомат, то заводите кабель на нього, а сам автомат сполучаєте відрізками одножильного проводу відповідного перетину з введенням лічильника. Тепер виконуєте розведення після електролічильника, підключивши всілякі захисні пристрої, УЗО, запобіжники та ін. Якщо нічого подібного немає, просто поєднуєте кабель, що йде в ваш будинок, з клемами виходу електролічильника. Для прикладу нижче приведена схема підключення лічильника з системою захистом, встановленим як до, так і після самого лічильника.

Приклад як підключити електричний лічильник до однофазної мережі

Вхідний автомат захищає лінію від КЗ і дозволяє знеструмити лічильник і все, що після нього вручну. Відразу за електролічильників варто УЗО, що захищає домову мережу від струмів витоку, а сама домова мережу розбита на три лінії, кожна з яких захищена від КЗ своїм автоматом. Зверніть увагу на те, що дріт заземлення (зеленого кольору) ніде не розривається і нікуди не заводиться – ні в лічильник, ні на автомати.Вона служить для забезпечення безпеки користування електроприладами і не більше.

Як підключити трифазний лічильник

Всі відміну трифазного електролічильника від однофазного складається лише в тому, що він має не два, а чотири входи (три фази і нуль) і, відповідно, чотири виходи:

 • 1, 2 – Вхід / вихід фаза А;
 • 3, 4 – – // – В;
 • 5,6 – – // – С;
 • 7, 8 – Вхід / вихід нуля.

Трифазний електронний лічильник з боку клем підключення

Схема ж його включення, яка, до речі, теж є в супровідній документації, виглядає так:

Як підключити електролічильник до трифазної мережі

Ремонт електролічильника своїми руками

На жаль, електролічильник не той прилад, який кожен може полагодити своїми руками, як, скажімо, праска або настільну лампу. Перш за все, корпус його опломбований і після розтину пристрою, його доведеться нести на перевірку. Втім, це довелося б робити в будь-якому випадку. Сучасні електронні та електронно-механічні лічильники досить складні (чи не простіше пральної машини-автомата або навіть мобільного телефону), так що для його ремонту потрібно володіти спеціальними знаннями по електроніці в обсязі інституту. Тому відповісти на питання «Як полагодити електролічильник?» В обсягах невеликої статті неможливо, як неможливо накидати в трьох словах інструкцію по ремонту, наприклад, ПК або супутника ГЛОНАСС.

Що стосується механічних приладів, то, в принципі, якщо ви знайомі з механікою і основами електротехніки, його можна спробувати відремонтувати, зібравши, скажімо, з двох один або просто почистивши і змастивши, адже він механічний і найчастіше причиною проблеми є пил і волога. Але, варто повторитися, якщо ви розкриєте корпус пристрою, його потрібно буде перевірити ще раз у відповідній організації. Без розтину можна лише замінити підгорілі клеми, за допомогою яких лічильник підключається, але і тут доведеться запросити представника постачальника послуг (контролера або електрика), який зніме свою пломбу з клемної кришки, а після закінчення ремонту поставить її на місце, попередньо перевіривши під'єднання всіх проводів .